Kiedy zacząć naukę od podstaw?

 

Pytanie wydaje się oczywiste, bo jeśli nie uczyliśmy się angielskiego nigdy, to przecież należy zacząć od podstaw. A jednak okazuje się, że poziom A1 (czyli nauka angielskiego od podstaw) to dobry wybór nie tylko dla takich kursantów.

Czy zaczynanie nauki angielskiego od poziomu A1 ma sens, jeśli już się uczyłem?

 

False beginners to określenie dla osób, które uczyły się angielskiego (lub innego języka) dawno temu albo uczyły się długo, ale nigdy nie czuły się pewnie mówiąc po angielsku.

 

Bywa, że false beginners znają dość dużo słówek i nawet sporo rozumieją, ale ich wypowiedzi są bardzo niezrozumiałe. W swojej praktyce lektorskiej widzę naprawdę wiele osób, które potrzebują pomocy nawet w budowaniu najprostszych zdań. I w takich sytuacjach naprawdę przyda się uporządkowanie angielskiego od podstaw.

 

Jak zacząć?

 

Przede wszystkim, jeśli faktycznie po długich zmaganiach, masz motywację, to należą Ci się ogromne gratulacje 🙂 Wiele osób w ogóle nie podejmie takiej decyzji. Zrezygnują zanim zaczną.

 

Potrzebujesz ocenić swoje możliwości czasowe i wybrać dni i godziny, kiedy możesz się uczyć. To ważne, bo wiele rzeczy będzie Cię rozpraszać. Jeśli jednak wyznaczysz sobie stałe pory na naukę, to po 2 – 3 tygodniach będzie to Twój nowy nawyk. A zaletą nawyku jest to, że działamy w nim automatycznie. A skoro automatycznie, to i regularnie, zaś regularność wyznacza prostą drogę do efektów.

 

Wyznacz plan działania

 

Znasz siebie dobrze i zapewne wiesz, jakie działanie najbardziej Cię motywuje. Jeśli nie potrzebujesz drugiej osoby, żeby się motywować do regularnej pracy, to możesz zdecydować się na e-learning. W ramach tej metody uczysz się sam w oparciu o materiały online czy aplikacje.

 

Jeśli jednak dostępność lektora jest dla Ciebie ważna, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą zajęcia na żywo. I tutaj masz dwie możliwości – może to być kurs stacjonarny albo kurs online. Ważne jest jednak, żeby zajęcia odbywały się na żywo z lektorem.

 

Dlaczego to takie ważne?

 

Po pierwsze dlatego, że możesz na bieżąco zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi. A pytań będziesz mieć dużo. Co prawda zawsze można szukać odpowiedzi w internecie, jednak bezpośrednia odpowiedź od żywej osoby to najszybszy sposób.

 

Po drugie, języka uczymy się po to, żeby się nim komunikować z innymi. Każda lekcja, podczas której rozmawiasz z drugą osobą po angielsku, daje niebywałą satysfakcję.

 

Kurs indywidualny czy grupowy?

I jeszcze to odwieczne pytanie 😉 Wszyscy jesteśmy inni i tutaj też nie ma prostej odpowiedzi. Jeśli kurs grupowy Cię bardzo stresuje, zacznij od zajęć indywidualnych. Docelowo jednak, dobrze wybrać kurs grupowy. Dlaczego kurs grupowy? Bo zobaczysz tam, że inne osoby też robią błędy i walczą ze swoimi trudnościami. Na kursie indywidualnym rozmawiasz wyłącznie z lektorem, który mówi bezbłędnie, a to nie jest statystyczny standard. Doświadczenie tego, że naprawdę można mówić z błędami, a się porozumieć zdejmuje z nas przymus perfekcjonizmu. A to bardzo uwalniające.

 

Jeśli więc czujesz, że kurs od podstaw byłby dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, to sprawdź szczegóły naszych zajęć w Hyde Park. 19 kwietnia ruszamy z nową grupą właśnie na poziomie A1. Szczegóły sprawdzisz tutaj.

 

A jeśli nie masz pewności czy potrzebujesz zacząć od podstaw, to sprawdź swój angielski i rozwiąż test poziomujący online. Wynik przyjdzie automatycznie na Twojego maila.